Wiosna i ogródek szkolny – co można posadzić lub zasiać?

Sezon wiosenny to idealna pora, by odświeżyć szkolne otoczenie i posadzić na terenie szkoły wyjątkowe roślinki. Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowaliśmy, iż coraz więcej placówek decyduje się na takie rozwiązanie. Dziś zobaczymy nie tylko doniczki na parapecie czy wiszące kwietniki na korytarzach, ale także pięknie zaprojektowane ogródki szkolne, które kryją w sobie niezwykły potencjał. Pełnią one zarówno funkcję estetyczną, jak i edukacyjną. Pozwalają uczniom wczesnych klas szkoły podstawowej obcować z naturą, a jednocześnie nauczyć się szacunku do otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. 

Pojawia się jednak pytanie – jakie rośliny i warzywa można zasiać, by wiosenny ogród w szkole stał się ulubionym miejscem najmłodszych uczniów?

Jak zaplanować zabawy w ogrodzie?

Ogródek szkolny dla dzieci cieszy się niesamowitą popularnością, a co ciekawe – jest wprost uwielbiany przez uczniów. Tym sposobem można zachęcić ich do zabawy połączonej z nauką i przeprowadzić eksperymenty dla dzieci z warzywami. Zanim jednak będzie mogło to mieć miejsce, dobrze byłoby zastanowić się, jaki efekt planujemy uzyskać. Jaką przestrzenią dysponujemy oraz jaki mamy budżet? Warto stworzyć mały zespół w placówce, który będzie odpowiedzialny za ogrodnictwo dla dzieci i wesprze dalsze działania, związane już z samym projektowaniem zielonego ogródka i sadzeniem różnego rodzaju roślinek. Umiejętności organizacyjne są w tym wypadku mile widziane! Podział obowiązków niewątpliwie ułatwi dalsze działania, a uczniowie niebawem będą mogli podziwiać wiosenny ogród w szkole. Dodatkowo pomyślcie wcześniej o zakupie akcesoriów ogrodniczych, w tym właśnie łopatek czy grabi.

Warzywa dla dzieci

Wiosenny ogród w szkole zaplanowany i co dalej? Wówczas nie pozostanie nic innego, jak zasadzić wybrane owoce, warzywa i kwiaty. W tym wypadku dobrze jest porozmawiać z uczniami i zapytać o ich preferencje. W końcu to właśnie oni będą niebawem przeprowadzać eksperymenty i różnorakie zabawy, nieprawdaż? My jednak pragniemy w szczególności zwrócić uwagę na uwielbiane przez najmłodszych warzywa. Upewnijcie się, że nie brakuje w nowym ogródku marchewek, pomidorków koktajlowych, sałaty czy ogórków. Są one stosunkowo łatwe w uprawie, co więcej – pierwsze efekty będą widoczne bardzo szybko, a możliwość zebrania ich z pewnością przysporzy dzieciakom multum radości. Jeżeli dysponujecie ogrodem o dużym metrażu, możecie też śmiało pokusić się o zasadzenie malin bądź truskawek. Czym byłoby lato bez soczystych owoców w szkolnym ogrodzie? No właśnie!

undefined

Ogrodnictwo dla dzieci może oczywiście przybrać różnoraką formę. Otóż nie tylko owoce i warzywa mogą zostać zasiane, lecz także i kwiaty. Najlepiej sprawdzą się kwiaty z cebulek, które wkładamy do ziemi na głębokość samej cebulki. Dalie i lilie to niebywale urokliwe rośliny i jesteśmy przekonani, że wasi uczniowie także będą nimi zachwyceni. Pamiętajcie, że wspólne sadzenie roślin to doskonała okazja, by pokazać uczniom, jak prawidłowo pielęgnować posadzone nasiona i co zrobić, by mogły wyrosnąć zdrowe. To także świetna lekcja cierpliwości, odpowiedzialności i systematyczności! Nie wystarczy zasiać nasiono w ziemi i je podlewać. Niektóre rośliny mogą wymagać dodatkowych działań, bez których nie wyrosną.

Eksperymenty dla dzieci z warzywami

Uczniowie w okresie wczesnoszkolnym mogą czerpać multum korzyści z zajęć przeprowadzonych w ogrodzie szkolnym. Co powiecie na organizację swego rodzaju eksperymentów? Jest to niewątpliwie ciekawy pomysł, by zainspirować najmłodszych do dalszych działań i zachęcić do stworzenia własnego ogródka na balkonie, a także przekazać im wszechstronną wiedzę. Tym sposobem wasi uczniowie zyskają coś znacznie więcej! Nauczą się systematyczności, zdobędą nowe umiejętności i dostaną szansę, by podzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami. 

Jakie eksperymenty dla dzieci z warzywami przeprowadzić? W zależności od wieku dziecka należy wykorzystać inne formy spędzania czasu. Jako że mamy jednak na myśli uczniów szkoły podstawowej, dobrze byłoby zapoznać ich z wyhodowanymi warzywami. Zebrane wcześniej warzywa możecie przekazać uczniom i poprosić ich o wskazanie części jadalnych. Za pomocą dotyku dzieci obejrzą dokładnie warzywo, powąchają je i wskażą odpowiedź na zadane pytanie. Nauczyciel prowadzący powinien oczywiście nadzorować przebieg zajęć, gdyż co poniektóre warzywa nie powinny być jedzone na surowo, gdyż może to doprowadzić do poważnych powikłań.

Ciekawym pomysłem jest także eksperyment, do którego przeprowadzenia potrzebna będzie kapusta, woda i atrament. Liść kapusty włożony do miseczki wypełnionej pozostałymi składnikami z czasem zacznie zmieniać swoją barwę, a uczniowie z pewnością zauważą drobne wiązki przewodzące płyn w liściach. Jak widzicie, każdy eksperyment – nawet ten na pozór zwyczajny, potrafi wiele nauczyć!

Zabawy dla dzieci w ogrodzie

Wiosenny ogród w szkole może także zostać wykorzystany do codziennych zabaw. Co ciekawe, stanowi on świetne miejsce, by łączyć przyjemne z pożytecznym. Zabawy badawcze bądź poznawcze pozwolą waszym uczniom rozwijać różnorodną percepcję w trakcie obcowania z naturalnym środowiskiem, wykazać się drzemiącymi w nich pokładami kreatywności, a nawet i odkryć nową pasję do ogrodnictwa. Ważne, by wybrane przez was aktywności zostały dopasowane do wieku dzieci oraz ich zainteresowań, dzięki czemu wyniosą z nich wiele wartościowych lekcji. 

Wiosenne popołudnia wręcz proszą się o aktywności na świeżym powietrzu. Możecie niebawem zorganizować zabawę polegającą na podcinaniu i podlewaniu kwiatów czy budowaniu karmnika dla ptaszków. Jeśli pogoda nie będzie wam dopisywać, konkurs na najładniejszy rysunek z pewnością zda egzamin rewelacyjnie. Pomysłów na zabawy dla dzieci w ogrodzie jest multum i to od was zależy, jak wykorzystacie wspólnie spędzony czas!