Czym są inspiracje plastyczne?

W okresie dziecięcym bardzo ważna jest kreatywna i twórcza praca z najmłodszymi. Uwielbiane przez wszystkie dzieci prace plastyczne nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale również stymulują i rozwijają wiele zdolności poznawczych. Zarówno w domu, jak i w szkole, czy przedszkolu powinniśmy stwarzać dzieciom warunki sprzyjające twórczej ekspresji. Pomocne będą przy tym nasze inspiracje plastyczne.

Pomysły na zajęcia - plastyczne inspiracje

Inspiracje plastyczne na wczesnoszkolni.pl to baza pomysłów i materiałów przeznaczonych głównie dla edukacji wczesnoszkolnej (klas 1-3 szkoły podstawowej). Podział materiałów na 3 kategorie ułatwi zarówno nauczycielom, jak i rodzicom dopasowanie zajęć do aktualnych wydarzeń w ciągu roku szkolnego.

Sprawdź nasze inspiracje plastyczne!

Dlaczego inspiracje plastyczne są tak ważne?

Prace plastyczne niosą za sobą ogromną wartość w rozwoju dziecka. Przygotowane przez nas inspiracje przydadzą się w zasadzie na każdym poziomie edukacji. Zajęcia plastyczne mają ogromny wpływ na rozwój dziecka w sferze poznawczej, a więc: rozwijają spostrzegawczość, stymulują wyobraźnię, rozwijają umiejętność koncentracji uwagi, kształtują umiejętność świadomej obserwacji ludzi i zjawisk, rozwijają umiejętność odkrywania i formułowania problemów oraz stymulują wrażliwość wzrokową. Na poziomie emocjonalnym dochodzi jeszcze nauka pracy w grupie, kształtowanie wielozadaniowości oraz umiejętność odreagowania stresu i napięć.

Pomysły na prace plastyczne - dla każdej klasy!

Większość inspiracji plastycznych jest tematycznie dopasowana do materiału przerabianego w ciągu roku szkolnego. Materiały związane z porami roku świetnie sprawdzą się dla pierwszaków, którzy dopiero opanowują zmiany pogody w ciągu roku. Świąteczne inspiracje to idealny sposób na wypełnienie czasu około-świątecznego “luźniejszymi” zajęciami. Inspiracje plastyczne mają również wartość edukacyjną i pomagają najmłodszym utrwalić wiedzę przyswojoną w trakcie lekcji.