Nowy Rok dla wielu oznacza nowy start. Nagle nabieramy chęci, by zmienić coś w naszym życiu. Z końcem roku często tworzymy sobie listę postanowień noworocznych, które będziemy chcieli wcielić w życie wraz z pierwszym stycznia. Postanowienia wcale nie muszą być wielkimi zmianami, ani ogromnymi wyrzeczeniami. Najważniejsza w postanowieniach noworocznych jest wytrwałość. 

postanowienia na nowy rok

Jakie postanowienia noworoczne spożądzić na 2023 rok?

Postanowienia noworoczne może stworzyć każdy, nawet dzieci i uczniowie. Mogą dotyczyć życia codziennego, pracy, szkoły, relacji z innymi, zmiany wyglądu, czy realizacji planów i marzeń. Ważne w tworzeniu postanowień noworocznych jest to, żeby nie zmuszać się na siłę do czegoś, co nie sprawia nam przyjemności lub do czegoś, co nam zupełnie nie służy. Zamiast z pierwszym stycznia przejść na dietę głodową, można spróbować wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców. Naszym nadrzędnym celem w tworzeniu postanowień noworocznych powinno być sprawienie, by ten nowy rok był dla nas jak najlepszy. 

Gorąco zachęcamy do sporządzenia z uczniami listy postanowień noworocznych na lekcji!

Noworoczne postanowienia

Postanowienia noworoczne dla uczniów

Na zajęciach po nowym roku możesz poprosić uczniów, aby napisali na kartce kilka postanowień noworocznych dotyczących szkoły, których spróbują dotrzymać np. do końca roku szkolnego. 

Jakie postanowienia noworoczne mogą mieć uczniowie? 

  1. Będę zawsze odrabiał prace domowe. 
  2. Nie będę miał_a żadnej jedynki.
  3. Codziennie będę czytać przez minimum 10 minut.
  4. Zawsze będę mówić “dzień dobry” nauczycielom i pracownikom szkoły.
  5. Będę pomagał kolegom i koleżankom, gdy będą w potrzebie.
  6. Będę dzielić się przyborami szkolnymi z innymi.
  7. Gdy będę mieć problem, poproszę o pomoc.
  8. Wezmę udział w jakimś konkursie. 
  9. Będę miły dla kolegów z klasy.
  10. Nauczę się jakiegoś wierszyka na pamięć.

Postanowienia mogą oczywiście być różne. Uczniowie mogą napisać co tylko przyjdzie im do głowy. Na koniec, listę postanowień noworocznych wkładamy do koperty i podpisujemy imieniem i nazwiskiem ucznia. Na ostatnich zajęciach przed wakacjami wszyscy otwierają swoje koperty i sprawdzają, które postanowienia udało im się dotrzymać. Uczniom, którym uda się dotrzymać postanowienia (niekoniecznie wszystkie ;)) można wręczyć jakiś drobny upominek np. coś słodkiego, by po wakacjach znowu chciały sporządzić taką listę postanowień i walczyć o nagrodzie i bycie dobrym uczniem.

Polecamy też napisanie z uczniami życzeń noworocznych. Gotowy szablon życzeń na Nowy Rok znajdziecie tutaj.