17 maj 2021

Na tropie mlecznych ciekawostek


Na tropie mlecznych ciekawostek

Kot Mleczysław i Mleczna Kita zapraszają do realizacji mlecznej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” promującej zdrowe nawyki żywieniowe i prezentującej jak ważne jest spożywanie mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie młodego i dorosłego człowieka.

Dzisiaj odkrywamy role wapnia w naszym organizmie

Rola wapnia jest ogromna i nie ogranicza się jedynie do wzmocnienia kości i zębów. Pierwiastek ten zaangażowany jest w szereg procesów zachodzących w naszym organizmie. Uczestniczy on  w produkcji hormonów, w przemianach metabolicznych, reguluje pracę serca, układu nerwowego oraz krzepliwość krwi. Ponadto jego prawidłowe stężenie w organizmie powoduje, że rany szybciej się goją, a impulsy nerwowe są sprawnie przekazywane.

Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Największą ilość wapnia potrzebują dzieci, młodzież w wieku 14-18 lat, kobiety po 50. roku życia oraz kobiety w ciąży.  Szczególnie przyszłe mamy powinny zadbać o prawidłową podaż tego pierwiastka, ponieważ jego deficyt może prowadzić do ogólnego osłabienia, bólów głowy i dokuczliwych skurczy mięśni. Co więcej przyszły maluch może mieć skłonność do próchnicy i krzywicy.

Wapń to nie jedyne dobro zawarte w mleku. W mlecznym napoju znajduję się również magnez, potas, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E, K oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, B12.

Dlaczego nie warto rezygnować z nabiału?

Unikanie produktów mlecznych w jadłospisie prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji.   zdrowotnych. Bardzo poważnie zostaje zachwiany rozwój fizyczny i intelektualny, wskutek braku witamin i składników mineralnych, których najlepszym źródłem są właśnie produkty mleczne. Eliminacja produktów mlecznych w diecie, zawierających witaminy z grupy B oraz magnez, może wpływać negatywnie na koncentrację podczas zajęć lub pracy, szczególnie że ostatnio często odbywają się one w trybie online.

Nauczycielu, jeżeli chcesz poznać więcej mlecznych ciekawostek i podzielić się nimi z dziećmi to zapraszamy Cię do udziału w kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, która jest realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z środków z Funduszu Promocji Mleka, dzięki czemu jest całkowicie bezpłatna, a materiały są dostępne zarówno w wersji elektronicznej, jak też drukowanej (oczywiście do wyczerpania materiałów). Nie czekaj, już dzisiaj zgłoś swoją klasę do programu i wspólnie z bohaterami programu odkrywaj mleczne skarby.

undefined


Powiązane tematy

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Polecane