Wraz z jesienią przychodzą krótsze dni i chłodniejsze temperatury. O tej porze roku wiele osób boryka się ze znacznym spadkiem energii i zmęczeniem. Problem ten dotyka również najmłodszych. Zmuszeni są do tego, by powoli rezygnować z wielogodzinnych aktywności na świeżym powietrzu i spędzać więcej czasu w domu. Aby zapobiec jesiennej chandrze warto zadbać o prawidłowe odżywianie. Młodemu organizmowi powinna być dostarczona odpowiednia dawka składników odżywczych, które dodadzą energii i wigoru w jesienne dni. 

Jak energia wpływa na rozwój młodego organizmu?

Energia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Dzieci potrzebują jej, aby utrzymać koncentrację, pamięć, zdolności poznawcze oraz ogólną witalność psychiczną. Odpowiednia ilość energii odgrywa również kluczową rolę w fazie wzrostu, rozwoju mięśni, kości i innych tkanek organizmu. W codziennym jadłospisie najmłodszych nie powinno więc zabraknąć węglowodanów i tłuszczy, które są jej głównym źródłem. Zrównoważona dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, stanowi fundament zdrowia najmłodszych. 

Mleko - źródło witamin, składników odżywczych  i... energii! 

Mleko to nie tylko smaczny napój, który cieszy się dużą aprobatą wśród dzieci, ale przede wszystkim skarbnica cennych składników odżywczych. Mleko i produkty mleczne mają wiele właściwości, dzięki którym wpływają korzystnie na organizm. Stanowią znakomite źródło pełnowartościowego białka, odpowiadającego za stan włosów, skóry, zębów i paznokci oraz prawidłowy rozwój mięśni i tkanki łącznej. Podstawowym składnikiem mleka jest również wapń, który pełni bardzo ważną rolę w rozwoju młodego organizmu, odpowiadając za wzrost i mineralizację kości. Nabiał stanowi także bogate źródło witamin i minerałów. Ponadto mleko dostarcza młodemu organizmowi paliwa niezbędnego do codziennych aktywności. To bogate źródło energii, zawierające naturalny cukier mleczny - laktozę, a także tłuszcze, które dostarczają kalorii, co jest szczególnie ważne dla dzieci, w okresie wzrostu i rozwoju.  

Nauka o zdrowym żywieniu 

Energia, niezbędna do codziennych aktywności, pozyskiwana jest w znacznej mierze ze składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Odpowiednie nawyki żywieniowe są kluczowe dla utrzymania jej prawidłowego poziomu i dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest pogłębianie wiedzy na temat zdrowego żywienia już od najmłodszych lat. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się gotowe materiały edukacyjne. W ramach projektu „Mamy kota na punkcie mleka” udostępniana jest baza wiedzy o prawidłowym żywieniu. Kampania, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka, realizowana jest  przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Kompleksowy projekt zakłada wzmocnienie elementu edukacyjnego. Nauczanie poprzez gry, quizy, zabawy i konkursy sprawia, że pogłębianie wiedzy o właściwym odżywianiu, ze szczególnym uwzględnieniem roli produktów mlecznych, staje się o wiele atrakcyjniejsze. Taka forma zajęć z pewnością zaciekawi uczniów i doda im energii do dalszej nauki. 

Informacje o projekcie dostępne są na stronie kochammleko.pl oraz na Facebooku Mamy kota na punkcie mleka.