Wraz z wiekiem, dzieci doświadczają różnych zmian, widzą więcej różnych miejsc, uczą się nowych rzeczy i spotykają na swojej drodze przeróżnych ludzi. Dzieci będą zauważać różnice w wyglądzie i zachowaniu poszczególnych osób i będą zadawać wiele pytań na temat zauważanych przez nich różnic. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak uczyć dziecko tolerancji?
Bądź dobrym przykładem
Dzieci uczą się poprzez obserwację. Naśladują to, co mówią i robią dorośli, a przede wszystkim rodzice i nauczyciele. Ważne jest więc, aby dawać dziecku dobry przykład do naśladowania. Wszelkie uprzedzenia względem innych osób nabywamy w procesie wychowania i edukacji szkolnej. Jeśli chcemy uczyć dziecko szacunku do drugiej osoby, pokażmy więc, jak my to robimy. Zacznijmy wychowanie od autorefleksji i identyfikacji naszych zachowań i uprzedzeń, których nie chcemy przekazać dziecku, i które wymagają poprawy.
Rozmawiaj o tolerancji
Trzeba pamiętać, że dziecko z natury nie jest nietolerancyjne. Małe dzieci nie zauważają “inności” innych dzieci, nie widzą rasy, nie dzielą się na “lepszych” i “gorszych”. Wszelkich podziałów i uprzedzeń uczą się od rodziców i otaczających ich dorosłych. Dlatego właśnie tak ważne jest edukowanie dzieci, że świat jest różnorodny, ale to, że coś/ktoś jest inne/inny nie oznacza, że jest gorszy. Ludzie mają inne kolory skóry, rozmiary, czy poglądy, ale w głębi duszy, wszyscy jesteśmy tacy sami. Pokażmy dzieciom, że każdy człowiek zasługuje na miłość i szacunek, bez względu na wygląd, rasę, płeć, orientację seksualną i pochodzenie. Rozmawiajmy o niepełnosprawnościach, odmienności, różnych kulturach i religiach. Nie bójmy się trudnych tematów jak orientacja seksualna, czy tożsamość płciowa. Rozmawiając z dziećmi na tematy inności, uczymy je, że ludzie różnią się od siebie, a zauważanie różnic nie jest złe, bo właśnie te różnice sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Pamiętajmy, że ucząc nasze dzieci szacunku do innych, przyczyniamy się do tego, że coraz mniej dzieci będzie dyskryminowane w szkołach przez swoją “inność”.
Unikaj porównywania
Zazwyczaj, porównujemy dzieci do innych w dobrej wierze, np. kiedy chcemy podkreślić, jak wyjątkowe nasze dziecko jest, lub gdy chcemy pokazać, jak wiele może osiągnąć, jeśli się bardzo postara. Chociaż porównywanie może wydawać się dobrym sposobem na motywowanie dzieci, może mieć zupełnie odwrotne skutki. Wiele dorosłych swoje dziecięce traumy łączy z presją wywoływaną porównywaniem ich do starszego rodzeństwa, jak i innych dzieci, oraz z niemożliwością spełnienia oczekiwań rodziców. Dodatkowo dzieci uczą się również porównywać innych do siebie, a co za tym idzie, zaczynają oceniać innych i dzielić na “lepszych” i “gorszych” od siebie. Dzieci porównują nie tylko swoje oceny i osiągnięcia w nauce, ale przede wszystkim swój wygląd, ubrania, najnowsze gadżety elektroniczne, a coraz częściej też “lajki” w serwisach społecznościowych. Ucząc dzieci, że nie należy porównywać się do innych, uczymy je nie tylko tolerancji i szacunku dla innych dzieci, ale też pokazujemy, że same nie powinny czuć się gorsze ze względu na swoją inność i brak najnowszego telefonu czy markowej bluzy.
Nie dziel ludzi na “my” i “oni”
Nie ucz dziecka podziałów. Unikaj dzielenia społeczeństwa na MY i ONI. W zamian staraj się znajdować i podkreślić podobieństwa i cechy wspólne, co pomoże dziecku zbudować poczucie wspólnoty z osobami, które na pierwszy rzut oka wydają się inne.
Gdy spotkasz w autobusie osobę niepełnosprawną, pokaż dziecku, że pomimo niepełnosprawności ta osoba też korzysta z komunikacji miejskiej, zupełnie jak wy. Wytłumacz dziecku, że nawet jeśli ktoś w klasie nie stać na najnowszego smartfona, czy markowe buty, nie oznacza, że to dziecko jest gorsze od innych i nie jest fajną osobą, z którą można się bawić, porozmawiać, pośmiać i fajnie spędzać czas. Pokaż, że dzieci, które wydają się inne, wcale takie nie są. One też lubią podobne rzeczy, co my, mają podobne zainteresowania i są wartościowymi ludźmi. Naucz dziecko, że więcej nas łączy, niż dzieli.
Nie ucz ignorancji
Zwróć uwagę, by ucząc dziecko tolerancji nie budować ignorancji. Ignorowanie problemów, jak na przykład dokuczanie w klasie jest również oznaką braku szacunku. Wpajaj dziecku, by wraz z szacunkiem obdarzali rówieśników serdecznością i w razie problemów, zawsze służyli pomocą.
Wraz z wiekiem dzieci zaczynają zauważać “inność” ich rówieśników i innych ludzi. Nie oceniają oni jednak tych różnic jako słabość, czy zaletę. Rolą rodziców i nauczycieli jest, by nauczyć dzieci nieoceniającego podejścia do drugiego człowieka, szacunku, tolerancji i serdeczności.