22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto zastanowić się nad sposobami na ochronę naszej pięknej planety. Najlepszym sposobem na ochronę Ziemi jest nie tylko zmiana naszych przyzwyczajeń, ale przede wszystkim wpojenie ekologicznego stylu życia najmłodszym. Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się zasad recyklingu i świadomego podejścia do środowiska, a naszą rolą jest, by ich tego nauczyć.

Uczenie dzieci o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko, pomaga tworzyć odpowiedzialnych dorosłych i zwiększa szansę przyszłych pokoleń na posiadanie bezpiecznej planety do życia.

Jak uczyć dzieci segregacji odpadów?

Jak uczyć dzieci dbania o środowisko?

Większość ludzi żyje „tu i teraz”, ale co z naszymi prawnukami? Czy będą mieli planetę, która produkuje wystarczającą ilość tlenu? Czy jest prawdopodobne, że będzie wystarczająco dużo gleby wolnej od plastiku, aby na niej żyć i uprawiać żywność? Czy ich morza będą zatkane plastikiem i wolne od ryb? Ich plaże oceanem śmieci? Wyobraź sobie, że twoje prawnuki nigdy nie postawią stopy na plaży, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne. To smutna myśl. Trzeba coś z tym zrobić! Teraz!

5 zasad dbania o planetę

 1. Oszczędzaj wodę
  Zasady ekologicznego oszczędzania wody są bardzo proste: bierz szybkie prysznice, zamiast długich kąpieli, zakręcaj wodę podczas mycia twarzy i zębów, myj naczynia w zmywarce (ale włączaj zmywanie tylko wtedy, gdy zmywarka jest pełna!), samodzielnie filtruj wodę, zamiast kupować wodę w butelkach.

 2. Oszczędzaj energię
  Oszczędzanie energii jest równie proste, jak oszczędzanie wody. Pamiętaj, aby gasić światło po wyjściu z pomieszczenia i odłączać z prądu nieużywane urządzenia elektryczne. Warto zamienić zwykłe żarówki na żarówki LED. Dobrym pomysłem jest elektroniczny detox. Zamiast siedzieć przed komputerem lub telewizorem, zagraj z rodziną w grę planszową, ułóżcie puzzle, pobawcie się na świeżym powietrzu, przeczytajcie książkę. Wyznaczanie sobie rodzinny czas bez elektroniki.

 3. Segreguj odpady
  Tutaj sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, bo odpady trzeba segregować świadomie. Wystarczy jednak zapamiętać kilka ważnych zasad i recykling nawet dzieciom nie sprawi żadnego problemu! Spójrz na poniższą tabelę i pobierz nasze ekologiczne karty pracy dla dzieci. Dowiesz się z nich wszystkiego, co warto wiedzieć o segregacji odpadów (tabelę możesz też pobrać w pliku pdf poniżej).

  Zasady segregacji odpadów

 4. Ogranicz spożywanie mięsa i nie marnuj żywności
  Faktem jest, że hodowle zwierząt na ubój przyczyniają się do wycinania lasów, wykorzystują ogromne ilości wody i powodują bardzo duże zanieczyszczenie powietrza. Warto więc ograniczyć spożycie mięsa i częściej sięgać po warzywa. Taka dieta będzie nie tylko lepsza dla naszego zdrowia, ale też dla naszej planety. Staraj się również nie marnować żywności. Kupuj tylko potrzebne ci produkty lub takie z długą datą ważności. Raz z tygodniu zrób „czyszczenie lodówki” i z niezużytych produktów zrób zupę krem, sałatkę z pieczonych warzyw lub zapiekankę. Wiele produktów możesz zamrozić (zupy, sosy, warzywa i opoce pokrojone w kostkę). 

 5. Ogranicz zużycie plastiku
  Wstyd się przyznać, ale plastik otacza nasz dosłownie wszędzie. Chociaż może się to wydawać trudne, od nadużywania plastiku można się uwolnić, minimalizując jego użycie. Jak to zrobić? Zacznij od małych zmian. 
 • Zamiast kupować butelkowanych napojów do szkoły czy pracy, noś ze sobą bidon, który możesz napełniać filtrowaną wodą lub ulubionymi sokami w domu.
 • Zawsze miej przy sobie materiałową torbę na zakupy. Dzięki temu unikniesz potrzeby kupowania plastikowej reklamówki, gdy udasz się na niespodziewane zakupy. 
 • Nie pakuj kanapek w sreberko i jednorazowy woreczek. Lepszym wyborem będzie lunchbox, który po każdym użyciu wystarczy umyć, a nie wyrzucać do kosza. 
 • Przygotuj posiłki do szkoły lub pracy w domu. Nie tylko będziesz się w ten sposób zdrowiej odżywiać, ale też ograniczysz kupowanie gotowych posiłków i przekąsek pakowanych w plastikowe opakowania. 
 • Wybieraj produkty pakowane w papier lub w opakowania wykonane z recyklingu, zamiast tych pakowanych w plastikowe tacki i folie.
 • Nie wyrzucaj plastikowych zabawek, jeśli nie są zepsute. Oddaj je do sklepu charytatywnego.
 • Używaj mydła i szamponu w kostce, zamiast w plastikowej butelce.

  Całkowite uwolnienie się od plastiku jest bardzo trudne, ale nawet najmniejsze zmiany mają znaczenie! Swoimi wyborami dajesz przykład najmłodszym!

Dzieci sprzątają świat

Jak uczyć dzieci ekologicznego stylu życia?

 1. Dawaj dobry przykład
  Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Ważne jest więc, aby swoją proekologiczną postawą dawać im dobry przykład. Segregujmy odpady, gaśmy światło, odłączymy elektronikę z prądu. Dzieci szybko podłapią nasze zachowanie i będą postępować tak samo. Zmianę w ich zachowaniu powinniśmy zacząć od siebie.

 2. Rozmawiaj
  Dzieci są bardzo ciekawskie i uwielbiają rozmawiać i zadawać pytania. Aby nauczyć je ekologicznego podejścia do życia, musimy najpierw wytłumaczyć im, dlaczego troska o środowisko i dobro planety jest tak ważna. Nic tak nie pobudza dziecięcej wyobraźni, jak ciekawe historie. Opowiedz dziecku o zwierzętach, których los jest zagrożony z powodu działań człowieka. Powiedz, co się stanie z plażami i przybrzeżnymi miastami, jeśli poziom wód będzie się stale podnosił. Opowiedz, o tym, jakie skutki będzie miał nieustanny wzrost temperatury na Ziemi. 

 3. Pokazuj
  Same informacje nie wystarczą. Dziecko musi też wiedzieć co robić, by ratować planetę. Pokaż, jaki los czeka zwierzęta w oceanie, jeśli dalej będziemy wyrzucać do niego plastik, a następnie pokaż, jak poprawnie pozbywać się plastiku. Dziecko powinno wiedzieć, że papierki po przekąskach, butelki po soczkach, kartony po mleku oraz puszki po napojach wrzucamy do żółtego kontenera. Zużyte kartki papieru i kartonowe pudełka wrzucamy do niebieskiego. Skórki od banana i ogryzki z jabłek trzeba wrzucić do brązowego kontenera, a szklane butelki do czerwonego. Powinno wiedzieć też, że chusteczki, kredki i guziki nie nadają się do recyklingu.

 4. Namawiaj do działania
  Kiedy dziecko posiada już wszystkie potrzebne informacje i wie, co robić, może zacząć działać. Twoją rolą jest teraz zachęcenie dziecka do stosowania wszystkich  przyswojonych informacji. Jak tego dokonać? 
 • Staraj się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu na dworze. Pokaż mu, jak piękna jest nasza planeta i jak ważne jest, by o nią dbać, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się jej pięknem. 
 • Zachwalaj każde dobre zachowanie oraz zwracaj uwagę, kiedy zrobi coś niepoprawnie. 
 • Możecie też zorganizować konkurs na to, kto w domu (lub w klasie) najlepiej dba o środowisko. 
 • Pamiętaj, że wiele odpadów nadaje się do ponownego użytku. Możesz ze starych ubrań zrobić szmatki do sprzątania albo uszyć ubranka dla lalek. Z pudełek po jajkach możesz wykonać mini doniczki na zioła i kiełki. Daj się ponieść wyobraźni – recykling może być super zabawą! 

Dzień Ziemi w szkole 

Uczenie dzieci o recyklingu wcale nie musi być trudne! To może być ekscytujące wyzwanie i dobra zabawa. Pamiętaj, nawet najmniejsze działanie może mieć ogromne znaczenie! 

Jedna mała zmiana dla człowieka, wielka zmiana dla planety.

 

Pobierz nasze kolorowanki na Dzień Ziemi.