05 listopad 2021

5 sposobów jak radzić sobie z trudnymi rodzicami


5 sposobów jak radzić sobie z trudnymi rodzicami

Nie ma wątpliwości, że jedną z największych trudności, jakie może napotkać w swojej pracy nauczyciel, są... rodzice uczniów. A właściwie naciski i roszczenia z ich strony. Niestety to właśnie zachowania rodziców stanowią jeden z głównych punktów zapalnych oraz źródeł stresu w naszej pracy. Zbyt duże wymagania, oczekiwania czy postulaty są na porządku dziennym. Rodzice mogą również być zbyt konfliktowi i nie rozumieć tego, że głównym celem nauczyciela jest dobro i edukacja każdego dziecka. Jak więc radzić sobie z trudnymi rodzicami? 


1. Staraj się wysłuchać

Choć rodzice potrafią nieźle zajść za skórę, mimo wszystko spróbuj być dla nich wyrozumiały. Pamiętaj, że prawdopodobnie oni również są zmęczeni i zestresowani w życiu codziennym, a ich główną motywacją nie jest robienie nam na złość. Nic dziwnego w tym, że chcą dla swoich własnych dzieci jak najlepiej. Nawet jeżeli czasem zapędzają się w oczekiwaniach i wymaganiach, spróbujmy ich najpierw wysłuchać i zrozumieć. Nie reagujmy pochopnie - pamiętajmy, że konfliktową sytuację najłatwiej załagodzić uśmiechem i życzliwością. Spróbuj więc uścisnąć rękę rodzicom, którzy przyszli na spotkanie i poproś ich o wyjaśnienie, z czego są niezadowoleni. Poczekaj, aż skończą, i nie przerywaj! Następnie przedstaw spokojnie sytuację ze swojej perspektywy. Na koniec spróbujcie wspólnie wypracować kompromis. 

brown wooden i love you letter

 2. Informuj rodziców o trudnościach

Aby w przyszłości uniknąć pretensji i roszczeń ze strony rodziców, upewnij się, że na bieżąco informujesz ich o wszelkich problemach. Jeśli uważasz, że uczeń ma problemy w nauce, lub masz wątpliwości co do jego zachowań - nie czekaj cały rok, żeby poinformować o tym jego rodziców. Często można uniknąć problemów pod koniec roku, jeśli rodzice zostaną poinformowani o problemach już na samym początku. Oczywiście - istnieją również tacy rodzice, którzy zirytują się, że sugerujesz, iż ich dziecko sprawia problemy. Jest i druga grupa - tych, którzy "zapomną", że zostali poinformowani o problemach. W takich przypadkach ważne jest, aby zachowywać zapisy e-maili, lub rozmów telefonicznych, które miały miejsce w związku z problemami ucznia. Ty z kolei będziesz miał poczucie, że zrobiłeś co w Twojej mocy, aby pomóc problematycznemu uczniowi. 

 Darmowe zdjęcie z galerii z biurko, biznes, biznesmenka

3. Nie pozwól, by wywierano na ciebie presję

Nierzadko zdarza się tak, że rodzice nieco... przeceniają umiejętności swojego dziecka. Część "nadgorliwych" rodziców może spróbować prosić Cię, żebyś podniósł poziom trudności w klasie. Oczywiście Ty musisz trzymać się swojej etyki zawodowej i dostosowywać poziom do umiejętności wszystkich uczniów - również tych słabszych. Pamiętaj, że nie możesz poddawać się presji i manipulacji ze strony rodziców. Jeśli rodzice będą chcieli, zawsze mają możliwość zgłoszenia problemu do dyrektora szkoły i poproszenia o przeniesienie swojego dziecka do innej klasy. Przede wszystkim - nie bierz ostrych słów i reakcji do siebie! 

woman taking selfie

4. Spróbuj znaleźć rzeczy, co do których się zgadzacie

Upewnij się, że rodzice rozumieją, że jako nauczyciel dziecka, również zależy Ci na jego rozwoju i na tym, aby radziło sobie jak najlepiej. Wyraźnie zaznacz, że Twoją rolą nie jest ukaranie dziecka, ale jego dobro i edukacja. Ty również chciałbyś, aby dziecko odniosło jak największy sukces w przyszłości. Wyjaśnij im także, że dziecko widzi emocje, jakie powstają na linii rodzic - nauczyciel i może być mu trudno funkcjonować w sytuacji, kiedy od tych ważnych dla siebie osób dostaje sprzeczne komunikaty. 

Zdjęcie Ludzi Robi Uściski Dłoni

 5. Zaalarmuj dyrektora lub pedagoga szkolnego o trudnej sytuacji

Jeśli podejmowałeś już próby spokojnych rozmów, wyjaśnień i znalezienia kompromisu, a trudno rodzice wyjątkowo dają Ci się we znaki - pamiętaj, że nie musisz zmagać się z tym problemem sam. Zgłoś ten problem do dyrektora lub poproś szkolnego pedagoga o  pomoc podczas rozmów z rodzicami. Być może wspólnie uda się Wam wyjaśnić rodzicom sytuację i załagodzić konflikt. 

 woman writing on paper on table near lapop


Powiązane tematy

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Polecane