23 wrzesień 2021

5 korzyści z nauki języków obcych, o których nie miałeś pojęcia!


5 korzyści z nauki języków obcych, o których nie miałeś pojęcia!

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Lepsze perspektywy zawodowe, możliwość poznawania nowych ludzi i kultur, łatwość podróżowania - to oczywiste korzyści z nauki nowych języków. Ale czy to wszystko? Są jeszcze inne powody, dla których również my - dorośli, a zwłaszcza nauczyciele powinniśmy rozważyć naukę kolejnych języków. Poznaj 5 korzyści z nauki języków obcych, o których nie miałeś pojęcia!

1Pomaga budować pewność siebie

To cecha, którą powinien posiadać każdy nauczyciel, aby móc spełniać się w zawodzie. Nauka nowego języka oznacza wyjście poza swoją strefę komfortu. Tutaj nie wystarczy wertowanie książek, czy kursów on-line. Musisz wyjść do ludzi i otworzyć się przed nimi - tym razem to Ty wchodzisz w rolę ucznia. Musisz nastawić się na to, że popełnisz błędy i będziesz podlegał czyjejś ocenie. Tak wygląda proces uczenia się! Jednak Twoje poczucie własnej wartości z pewnością  wzrośnie wraz z opanowaniem nowej umiejętności i osiągnięciem celu. Co ciekawe, badania dowodzą również, że w zależności od tego, jakim językiem posługujemy się w danym momencie, możemy zachowywać się nieco inaczej! Może warto więc podłapać nieco włoskiego lub hiszpańskiego temperamentu?

brown wooden blocks on white surface

2. Wzmacnia kreatywność

Naukowcy potwierdzają, że osoby posługujące się kilkoma językami obcymi są bardziej kreatywne, niż osoby jednojęzyczne. A każdy nauczyciel wczesnoszkolny zdaje sobie sprawę, jak ważna jest kreatywność podczas pracy z dziećmi. Nasz mózg posiada zdolność do zmieniania i kształtowania się w ciągu całego naszego życia - nazywamy to neuroplastycznościąDlatego, jeśli chciałbyś poprawcować nad swoją kreatywnością, koniecznie zacznij uczyć się nowych języków. Dzięki temu zwiększy się Twoja zdolność do abstrakcyjnego posługiwania się językiem, a także Twój zakres słownictwa w języku ojczystym. Kiedy poznajemy nowe słowa w obcych językach, nasz mózg stara się szukać nowych określeń na tłumaczenie ich. Poza tym nauka języka obcego wpływa pozytywnie na zdolność szukania alternatywnych rozwiązań problemów, co bezpośrednio wpływa na kreatywność!

person submerged on body of water holding sparkler

3. Pomaga chronić przed chorobą Alzheimera i demencją

Dowiedziono, że nauka języków obcych hamuje proces starzenia się mózgu, a osoby, które posługują się przynajmniej dwoma językami, dłużej zachowują pełną sprawność umysłu. Choroby demencyjne, takie jak Alzheimer i demencja dotykają 6% osób po 65 roku życia i niemal 50% osób po 85 roku życia. Dobrą wiadomością jest, że częściowo możemy wpływać na ich rozwój. Poprzez odpowiednią dietę, ruch i trening mózgu (również naukę języków obcych) możemy zapobiec rozwojowi tych chorób lub spowolnić ich postęp. Badania wykazały, że nauka języków obcych to świetny brain workout. Dowiedziono, że u osób chorych na Alzheimera, które posługiwały się dwoma językami, choroba rozwijała się wolniej, niż u osób mówiących tylko w języku ojczystym. 

Depressed blonde forty years old woman keeps fingers on temples thinks deeply or has headache closes eyes as tries to concentrate wears winter coat. Free Photo

4. Poprawia pamięć, koncentrację i wydajność poznawczą

To logicznie! Gdy nauczysz się co najmniej jednego języka obcego, dużo łatwiej jest Ci opanować kolejny. Ale również łatwiej przyjdzie Ci nauka zupełnie innych zagadnień. Dzięki nauce nowego języka nasz mózg ma świetną gimnastykę, a w efekcie poprawia się jego efektywność i pamięć. Zwiększa się również łatwość w przełączaniu się między zadaniami (wielozadaniowość), poprawia się umiejętność koncentracji i podejmowania decyzji. Wniosek? Jeśli chcesz podnieść sprawność swojego umysłu i zwiększyć swoją efektywność w pracy, ucz się języków!

person holding ballpoint pen writing on notebook

5. Pozwala zyskać nową perspektywę

Jeszcze jedną bardzo ważną cechą, którą powinien posiadać nauczyciel, jest umiejętność spojrzenia z szerszej perspektywy. Nauczyciel powinien być wobec swoich uczniów bezstronny, powinien uczyć tolerancji i nie mieć zbędnych uprzedzeń. Powinien swoim uczniom przekazywać ciekawość świata i otwartość na to, co nieznane. Świetnym sposobem na to, aby samemu pracować nad tymi cechami, jest właśnie nauka języków. Z nauką języka wiąże się zainteresowanie innymi krajami i kulturami. Poprzez poznawanie nowych kultur zyskujemy nową perspektywę i poszerzamy nasze horyzonty. Znając kilka języków obcych mamy też mniejsze opory przed kontaktem z obcokrajowcami i chętniej podróżujemy. Dzięki temu zwiększa się nasza tolerancja i akceptacja inności. Dostrzegamy, że to, co dla nas znane, to nie jedyna "słuszna opcja".

person hand holding photo frame

 


Powiązane tematy

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Polecane