Wyprawka 300 plus - prosty poradnik dla rodziców.
Rozpoczyna się jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu każdego rodzica – rozpoczęcie roku szkolnego! Powrót dzieci do szkół pierwszego września wiąże się z długimi przygotowaniami, w tym, ze żmudnymi zakupami wyprawki szkolnej. W tym roku rodzice i opiekunowie dzieci rozpoczynających edukację szkolną, jak i tych już uczących się, mogą ponownie skorzystać z dodatkowego, jednorazowego świadczenia “Dobry Start” na wyprawkę szkolną dla dziecka, zwanego potocznie 300 plus.
Wiemy, że wypełnianie wniosków może być bardziej stresujące niż zakupy szkolne, dlatego przygotowaliśmy prosty poradnik, by pomóc Wam w tym procesie i odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą Was nurtować.
Dla kogo przeznaczone jest świadczenie Dobry Start?
Świadczenie “Dobry Start” to jednorazowa pomoc dla rodziców i opiekunów w wysokości 300 złotych, przeznaczona na każde uczące się w szkole dziecko, do 20. roku życia, bądź 24., jeśli posiada ono zaświadczenie o niepełnosprawności i dalej pobiera naukę szkolną. Niestety, jak na razie 300 plus nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do żłobka, przedszkola, szkolnych “zerówek”, jak również studentom.
Każdy, kto wypełni wniosek i spełnia wszystkie wymagania, otrzyma pomoc, bez względu na dochód rodziny. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest nauka dziecka w szkole. Wnioski o 300 plus mogą składać:
- rodzice,
- opiekunowie prawni,
- opiekunowie faktyczni,
- osoby usamodzielnione, uczące się, do 20. roku życia,
- rodzic zastępczy,
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo terapeutycznej.
W przypadku, kiedy opiekę nad dzieckiem naprzemiennie sprawują rodzice rozwiedzeni, mogą oni złożyć wniosek o podzielenie tego świadczenia między nimi wysokości. Obydwoje rodziców otrzyma wtedy po 150 zł na dziecko. W każdym innym przypadku tylko jeden z rodziców lub opiekunów może złożyć wniosek na każde dziecko.
Wnioski mogą składać również rodzice będący cudzoziemcami, o ile oni, jak i ich dzieci posiadają numer PESEL.
Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?
Wszystkie wnioski składane są drogą elektroniczną. Rodzice mogą je wypełnić online przez Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną, natomiast inni opiekunowie mają do dyspozycji jedynie stronę PUE ZUS.
Warunkiem otrzymania świadczenia 300 plus jest wskazanie przez rodzica bądź opiekuna szkoły, do której ich dziecko/podopieczny będzie uczęszczał w roku szkolnym 2022/2023.
Wszystkie wnioski rozpatrywane są przez ZUS. Świadczenia wypłacane są wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.
Wniosek możesz wypełnić, logując się na konto PUE ZUS. Jeśli nie masz konta w PUE, do logowania możesz użyć np. profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Wniosek znajdziesz go w zakładce Ogólny, w bocznym menu. Kliknij Dobry Start, a następnie Utwórz nowy wniosek. Teraz musisz wprowadzić wszystkie wymagane dane i dodać załączniki (jeśli wymagane).
By przesłać wniosek, musisz go najpierw podpisać. Podpis pod wnioskiem możesz złożyć za pomocą profilu PUE, profilu zaufanego, e-dowodu, czy innego kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Pamiętaj, że do złożenia wniosku potrzebujesz numer rachunku bankowego, więc jeśli go nie posiadasz, koniecznie musisz go założyć.
Warto wiedzieć, że 300 plus nie wlicza się do dochodu, więc nie musimy się martwić, że utracimy z tego powodu inny pobierany przez nas zasiłek. Świadczenie to nie podlega też egzekucji, więc otrzymane środki nie mogą być zajęte przez komornika.
Do kiedy można składać wiosek o Dobry Start?
Wnioski można składać od 1 lipca 2022 do 30 listopada 2022. Wnioski złożone po tej dacie będą akceptowane tylko w przypadku uzyskania przez uczące się dziecko powyżej 20. roku życia orzeczenia o niepełnosprawności po 30 listopada.
Kiedy otrzymam wypłatę świadczenia?
Rodziny, które złożyły wnioski o 300 plus do końca sierpnia, mogą się spodziewać wypłaty świadczeń maksymalnie do końca września. Wnioski składane od września do 30 listopada będą finalizowane do 2 miesięcy od daty złożenia. Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pomocy finansowej, warto złożyć wniosek już teraz!