Szkolny bal karnawałowy jest ulubionym wydarzeniem każdego ucznia. Bale karnawałowe są tak uwielbiane, ponieważ dzieci zakładają na siebie wspaniałe kostiumy i tego jednego dnia mogą być kimkolwiek zechcą – postacią z bajki, zwierzęciem lub magicznym stworem. Z roku na rok dziecięce kostiumy na bal karnawałowy są coraz bardziej kreatywne i zaskakujące. Jak jednak sprawić, by szkolny bal karnawałowy był równie wystrzałowy, jak strój karnawałowy.

bal karnawałowy w szkole

Pomysły zabaw na szkolny bal karnawałowy dla klas 1-3

Przygotowaliśmy dla Was kilka imprezowych zabaw, które zapewnią wszystkim dzieciakom świetną zabawę na szkolnym balu karnawałowym. Na wstępie proponujemy Wam przygotować małe (np. słodkie) upominki dla zwycięzców poniższych zabaw oraz do nagrodzenia wszystkich uczestników zabawy na koniec balu. To taka dodatkowa motywacja, by wziąć udział w zabawach i dać z siebie wszystko, ale też sam udział i chęci dzieci powinny zostać przez nas nagrodzone, bo nie liczy się wygrana, tylko dobra zabawa w gronie przyjaciół. Przedstawione tu zabawy są zawsze hitem na balach karnawałowych w klasach 1-3.

Gorące krzesła
Tej zabawy z pewnością nie musimy nikomu tłumaczyć. Gorące krzesła są hitem każdej imprezy, nie może więc zabraknąć jej na naszym szkolnym balu karnawałowym. Ustawiamy krzesła w kółko. Krzeseł powinno być o jeden mniej niż biorących udział w zabawie dzieci. W rytm muzyki wszyscy tanecznym krokiem wchodzą dookoła krzeseł. Gdy muzyka przestanie grać, każdy musi szybko usiąść na jednym z krzeseł. Odpada ten, dla którego zabraknie krzesła. W każdej rundzie zabieramy jedno krzesło. I gramy do momentu, gdy wyłonimy zwycięzcę gorących krzeseł.

Szymon mówi
Kolejna dobrze znana zabawa, która rozkręci każdą imprezę, w tym szkolny bal karnawałowy. Dzieci ustawiają się w rozsypance na sali tak, aby każdy miał trochę miejsca. Jedna osoba (w pierwszej rundzie najlepiej niech to będzie nauczyciel)  zostaje Szymonem. Szymon wydaje polecenia, które uczestnicy zabawy muszą wykonywać np. „Szymon mówi – skaczcie na lewej nodze”, „Szymon mówi – skaczcie na prawej nodze”, „Szymon mówi – drapcie się po nosie” itp. Co jakiś czas Szymon wydaje polecenia bez użycia słów „Szymon mówi” np. „Pociągnijcie się za ucho”, „Kręćcie biodrami” itp. ten, kto wykona wtedy tę czynność, odpada z gry. Nowym Szymonem zostaje zwycięzca rundy. 

bal karnawałowy w klasach 1-3

Tajemniczy pokaz mody
Do tej zabawy musimy przygotować się wcześniej. Będziemy potrzebować śmieszne gadżety i przebrania np. okulary, opaski, czapki, kapelusze, peruki, krawaty, czy tiulowe spódniczki. Najważniejsze jest, by wszystkie przygotowane przez nas rzeczy był w różnych stylach i kolorach i zupełnie do siebie niepasujące. Mogą to np. być części kostiumów, których używamy na przedstawieniach. Wszystkie zebrane elementy umieszczamy w worku.
Na naszym balu karnawałowym zbieramy dzieci w kółeczku, wręczamy im worek i puszczamy muzykę. Dzieci przekazują sobie worek z ręki do ręki. Gdy muzyka przestaje grać dziecko, które ma w ręku worek, losuje z niego jedną rzecz i zakłada ją na siebie. Następnie puszczamy dalej muzykę i wszystko powtarzamy do momenty, gdy worek będzie pusty. Na koniec dzieci prezentują swoje nowe kostiumy i wszyscy wybierają najśmieszniejszy kostium.

Tańczący jamnik 
Dzieci ustawiają się w rzędzie. Mogą złapać się za ręce, biodra lub ramiona. Pierwsze dziecko jest główką jamnika, a ostatnie jego ogonem. Pieski mają w zwyczaju ganiać za swoim ogonem, tak i nasz jamniczek pragnie dogonić swój. Zadaniem dzieci w środku jest, nie dopuszczając do rozerwania ciągu, uniemożliwienie „główce” dziecku złapanie „ogonka”.

bal przebierańców

Taniec z gazetami
Dzieci ustawiają się w rozsypance na sali tak, aby każdy miał swobodę ruchu. Każdy dostaje gazetę (wystarczy jedna strona dla każdego lub zwykła kartka papieru) i kładzie ją sobie na głowę. Zadaniem uczniów jest tańczenie do rytmu muzyki w taki sposób, aby gazeta nie spadła im z głowy. Wygrywa ten, który najdłużej utrzyma gazetę na głowie.

Balonowe tango
Do balonowego tanga potrzebne są pary. Każda para dostaje balonik, który muszą trzymać między czołami, jednocześnie tańcząc w rytm muzyki i nie dotykając się nawzajem. Wygrywa para, która w swoim tańcu najdłużej utrzyma balon między czołami. Innym (trudniejszym!) sposobem na balonowe tango może być trzymanie balonu plecami i taniec tyłem do siebie.      

Dekorowanie masek
Naszą ostatnią propozycją jest konkurs na ręcznie robione maski. Do niego również będziemy musieli przygotować się wcześniej. Potrzebne będą wycięte szablony masek (znajdziesz je w pliku poniżej) i masa różnych rzeczy do ich dekoracji – kredki, mazaki, brokat, cekiny, pióra, plastelina, wstążki, naklejki i co tylko będziemy mieli i może się przydać. Konkurs może trwać przez cały bal. Będzie on alternatywą dla dzieci, które w danej zabawie nie będą brać udziału, lub dla tych, co szybko zabawy odpadli. Na koniec możemy urządzić pokaz masek i dzieci wybiorą najciekawszą z nich. (nie zapomnijmy o gumkach, by dzieci mogły założyć swoje maski) Ocenie nie będą podlegać zakupione kostiumy, a samodzielnie wykonane przez uczniów maski karnawałowe.

Szkolny bal karnawałowy

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na zabawy na bal karnawałowy dla klas 1-3 okażą się dla Was przydatne. 

Sprawdźcie koniecznie nasze karty pracy o tematyce karnawałowej:

Szampańskiej zabawy!