W dzisiejszym świecie, gdzie zdrowe nawyki żywieniowe nabierają coraz większego znaczenia, nie można pominąć priorytetowej roli mleka i produktów mlecznych. Aby zrozumieć jak istotną funkcję pełnią one w diecie każdego człowieka, warto edukować w tym zakresie już najmłodszych. Nauka o mleku pozwala rozwinąć u dzieci świadome zwyczaje żywieniowe i wypracować podejmowanie zdrowych wyborów. Dlatego tak ważne jest, aby stanowiła integralną część programu nauczania.

Korzyści mleka od A – Z

Zbilansowana, zdrowa dieta przekłada się na ogólną kondycję organizmu. Nie powinno więc zabraknąć w niej mleka i produktów mlecznych, które zawierają szereg minerałów i witamin, wspierających prawidłowy rozwój już od najmłodszych lat. Lista korzyści wynikających z regularnego spożywania nabiału jest długa jak alfabet.

Nie od dziś wiadomo, jak istotną rolę w życiu młodego człowieka pełni aktywność fizyczna. Wspomaga ją m.in. odpowiednia dieta bogata w mleko i produkty mleczne, które są źródłem składników odżywczych, niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Stanowią one źródło białka, obfitują w cynk oraz witaminy z grupy B i D. Spożywanie nabiału dostarcza młodemu organizmowi energii. Jego obecność w diecie wspomaga także wszelkie funkcje poznawcze, gwarantując zdrowy rozwój. Ponadto mleko wspiera prawidłową produkcję hormonów tarczycy i pracę mózgu, inteligencję, poprzez zawartość licznych witamin i minerałów, w tym m.in. jodu. Co ważne, dieta bogata w białko, wapń i witaminę D może być niezwykle korzystna dla zdrowia kości.

Mleko, otrzymywane w procesie laktacji, stanowi pierwszy pokarm dla dziecka. Jego liczne i niezwykle łagodne właściwości sprawiają, że spożywane jest już od pierwszych chwil po urodzeniu. To właśnie nabiał wspomaga odpowiedni rozwój mięśni i układu nerwowego. Zawarte w nim witaminy i mikroelementy chronią organizm, zwiększając jego odporność. Picie mleka od najmłodszych lat wpływa pozytywnie na rozwój całego organizmu. Obecne w nim witaminy A, B2, jod i cynk działają korzystnie na skórę. Zawarty w nabiale tłuszcz, stanowi źródło energii. Liczne witaminy i minerały występujące w mleku i przetworach mlecznych uzupełniają niedobory w organizmie. Wdrożenie do jadłospisu nabiału, który jest źródłem wapnia, to jeden z kluczowych aspektów na drodze ku zdrowemu odżywianiu.

nauka o mleku

Nauka o zdrowej żywności nie musi być nudna

Atrakcyjne narzędzia edukacyjne są w stanie rozbudzić u uczniów większą ciekawość i zainteresowanie tematyką zdrowego żywienia. Zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni wspólnie dbać o to, by młode pokolenie było świadome znaczenia, jakie mleko i produkty

mleczne przynoszą dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zajęcia kreujące prawidłowe postawy żywieniowe, wpływają m.in. na zachowanie zdrowych nawyków jedzeniowych w późniejszych latach. Tematyka zdrowej żywności, w tym roli nabiału i jego wpływu na organizm powinny wpisywać się w edukację jak obowiązkowa nauka alfabetu. Wszechstronne zajęcia, które łączą w sobie różnorodne metody, wspierają twórcze podejście i uatrakcyjniają edukację. Dzięki nim uczniowie z większą łatwością, zainteresowaniem i chęcią przyswajają wiedzę.

Mamy kota na punkcie mleka

Kampania „Mamy kota na punkcie mleka” to projekt sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, który ma charakter informacyjno-edukacyjny. Realizowany jest on przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W ramach akcji, dla uczestników programu, udostępniane są profesjonalne materiały edukacyjne na temat zdrowej żywności oraz liczne narzędzia, które wspierają skutecznie proces nauczania. Przygotowane gry, quizy, zabawy i konkursy sprawiają, że nauka o mleku staje się o wiele bardziej atrakcyjna.

Aby dołączyć do grona placówek szkolnych, które biorą udział w akcji i w kreatywny sposób edukują uczniów w zakresie zdrowego żywienia, wystarczy wypełnić i wysłać e- deklarację ze strony kochammleko.pl. Informacje o projekcie dostępne są również na Facebooku Mamy kota na punkcie mleka.

Zdobywanie wiedzy od A do Z o mleku i wartości płynących z jego regularnego spożywania to cel i priorytet naszej inicjatywy społecznej, a przede wszystkim zdrowe oraz świadome edukowanie przyszłych pokoleń.