Pamiętacie nasze wielkanocne serca z kryształu? Dzisiaj prezentujemy ich wielkanocnych kuzynów — kryształowe króliczki i pisanki (i marchewki)!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wpadliśmy na pomysł, jak stworzyć bardzo oryginalne i zachwycające wielkanocne dekoracje. Są piękne, trwałe i bardzo proste! 

Aby otrzymać piękne kryształy potrzebny będzie Ci boraks. Boraks jest nie tylko świetnym detergentem, który sprawdzi się w praniu i czyszczeniu różnych powierzchni, ale również ma magiczną moc tworzenia pięknych kryształów! 

wielkanocne ozdoby na okno

Kryształowe ozdoby wielkanocne - co potrzebujesz?

Do wykonania kryształowych ozdób potrzebne będzie ci tylko kilka rzeczy: 

  • boraks,
  • druciki kreatywne w różnych kolorach,
  • drewniane patyczki/ołówki/kredki,
  • sznurek,
  • szklane słoiki/szklanki (można użyć plastikowych kubków, jednak plastik nie trzyma ciepła tak długo, jak szkło, jeśli roztwór boraksu wystygnie zbyt szybko, efekt doświadczenia może nie być zadowalający).

Kryształowe ozdoby wielkanocne - krok po kroku

1. Pierwszym krokiem w wykonaniu naszych wielkanocnych ozdób będzie uformowanie z drucików kreatywnych różnych kształtów. Ponieważ robimy ozdoby wielkanocne, nasze druciki uformowaliśmy w pisanki, króliczki i marchewki. Możesz zrobić również kwiatki lub kurczaczki :) 

wielkanocne ozdoby

2. Następnie, przygotuj słoiczki, patyczki i sznurek. Przywiąż ozdoby do patyczków i włóż je do słoiczków. Upewnij się, że nie dotykają one dna oraz nie wiszą zbyt wysoko. Ponieważ dzięki kryształom ozdoby powiększą swój rozmiar, ważne jest, by się upewnić, że swobodnie będą mogły zostać wyciągnięte ze swoich słoiczków.

3. Gdy nasze ozdoby są już gotowe, możemy zabrać się za roztwór boraksu. Boraks można kupić w niektórych aptekach lub sklepach z chemią spożywczą, jednak najprościej jest zamówić go przez Internet. Aby otrzymać roztwór nasycony, należy rozpuścić boraks w gorącej wodzie w proporcjach 1:3, czyli na jedną szklankę wody przypada 1/3 szklanki boraksu. Najlepszym sposobem jest nalanie do naczynia tyle szklanek wody, ile potrzebujemy słoików i wtedy dobranie odpowiedniej ilości proszku. Po wymieszaniu boraksu w gorącej wodzie, na dnie powinien zostać biały osad, jest to znak, że daliśmy go wystarczająco dużo (lepiej dać go trochę więcej, niż mniej).

4. Kolejnym krokiem jest przelanie otrzymanego roztworu do słoiczków z ozdobami i odstawienie ich na kilka godzin. Efekt można otrzymać już po 2 godzinach, ale radzimy poczekać trochę dłużej. Ważne jest, aby w tym czasie nie ruszać za bardzo słoiczkami i znajdującymi się w nich ozdobami. 

wielkanocne ozdoby w słoiczkach

5. Gdy jesteśmy już zadowoleni z efektów eksperymentu, możemy wyciągnąć kryształy i pozostawić je do wyschnięcia na ręczniku papierowym. 

6. Kolejny krok zależy już tylko od nas. Z otrzymanych ozdób możesz zrobić dekoracje na okno lub wykorzystać je w dowolny sposób. 

wielkanocne ozdoby z kryształu

Gotowe!

Sprawdź też nasze wielkanocne koszyczki i zakładki do książek

Regularnie sprawdzaj naszego bloga po więcej plastycznych inspiracji.