01 październik 2021

Jak przetrwać październik będąc nauczycielem? Krótki poradnik


Jak przetrwać październik będąc nauczycielem? Krótki poradnik

Właśnie w tym miesiącu obchodzimy Światowy Dzień Nauczyciela oraz polski Dzień Edukacji Narodowej. Zapowiada się całkiem przyjemnie, prawda? Uważajcie jednak, bo październik może być naprawdę trudnym miesiącem dla nauczycieli i nauczycielek. Motywacja związana z powrotem do szkoły zaczyna słabnąć. Powoli może dopadać Cię jesienna chandra, dni stają się coraz ciemniejsze i krótsze. Możesz czuć się przytłoczony, a nawet zniechęcony i zastanawiać się - jak dam radę dotrwać do czerwca? Spokojnie - trzymaj się naszych zasad!

1. Zrób jesienne porządki

Czy istnieje coś lepszego niż czyste, uporządkowane biurko? Pamiętaj, że przestrzeń wokół ma na Ciebie ogromny wpływ - nawet, jeśli wydaje Ci się, że odnajdujesz się w swoim “kontrolowanym chaosie”. Czyste biurko to czysty umysł. A co oznacza bałagan na biurku? Spróbuj odpowiedzieć sobie na to pytanie sam!

Dlatego (szczególnie, jeśli masz tendencje do niepotrzebnego gromadzenia rzeczy) przejrzyj wszystkie stosy papierów na swoim biurku. Wszystko, co nie będzie Ci już potrzebne - bez skrupułów wyrzuć! Warto przy okazji zrobić porządek również na swoim komputerze. Jesienne porządki w Twoim otoczeniu z pewnością dadzą Ci uczucie odświeżenia i nową energię na zbliżające się miesiące.

Top view arrangement of natural material stationery Free Photo

2. Odnajduj radość w momentach ze swoimi uczniami

Kochasz dzieci, ale w tej pracy nie zawsze jest łatwo. Czasem jest bardzo ciężko - wiemy o tym. To, co sprawdza się w przypadku jednego ucznia, nie sprawdza się w przypadku drugiego. Przekaz od dzieci bywa niejednoznaczny. Czasem może wydawać Ci się, że Twoje metody nie działają, że nie dasz rady. Ale pamiętaj o tym, że efekty Twojej pracy nie będą widoczne od razu. Droga do celu może być trudniejsza niż zakładasz (zwłaszcza w przypadku pracy z dziećmi). Nawet, jeśli czasem będziesz czuł zniechęcenie, pamiętaj, że zawsze warto się starać.

Być może nie z każdym ze swoich uczniów będziesz w stanie nawiązać więź - pogódź się z tym. Mimo to, w każdym z nich postaraj się odnaleźć coś, co pokochasz, docenisz i będziesz starał się rozwijać. Skupiaj się na małych momentach - z czasem przyniosą one coś większego. Wtedy przekonasz się, że nic nie da Ci większej safystakcji z poświęconego czasu. Każdy z uczniów jest wart Twojej uwagi, a gdy zobaczysz pierwsze efekty Twojej pracy, będzie to najlepsza motywacja do dalszego działania. Dlatego warto na nie poczekać - nawet, jeśli potrwa to dłużej oczekiwałeś.

Cute girl preparing halloween decorations Free Photo


3. Pogłęb relacje z innymi nauczycielami

To naprawdę istotne! Pamiętaj, że ty i Twoi współpracownicy jesteście w tym razem. Atmosfera w pracy jest jednym z głównych czynników, wpływających na efektywność i zaangażowanie. Jeśli lubisz ludzi z którymi pracujesz, dużo chętniej przychodzisz do pracy i nie zniechęcasz się tak szybko. Warto więc zacieśniać więzi i nawiązać przyjaźnie - w końcu kto zrozumie nauczyciela lepiej niż inny nauczyciel? Jeśli będziesz rozwijał relacje i przyjaźnie z pracy również poza nią, to sama praca stanie się o wiele przyjemniejsza, a ty będziesz miał zawsze oparcie kogoś, kto Cię zrozumie

Happy girls drinking tea in bed Free Photo

 

4. Nie odbieraj wszystkiego personalnie

Tak - zdajemy sobie sprawę, że jako nauczyciel podlegasz ciągłej ocenie (zwłaszcza, jeśli jesteś dopiero na początku tej drogi). Zdarza się, że presja wychodzi zarówno ze strony przełożonych, jak i rodziców. Dlatego im szybciej nabierzesz dystansu do siebie, tym lepiej! Odpuszczenie nie jest łatwe, ale pamiętaj, że nie każda informacja zwrotna którą otrzymasz będzie uderzała bezpośrednio w Ciebie. Staraj się wyłapywać tylko takie informacje, które będą konstruktywne i dzięki którym będziesz mógł rozwijać się i stawać lepszym nauczycielem. Resztą po prostu się nie przejmuj!

Selfie of funny woman student in checkered coat Free Photo

 

5. Nie lekceważ snu!

To absolutnie najlepsza i podstawowa rada, jakiej możemy udzielić. Przy natłoku obowiązków i zadań w ciągu dnia, doba zawsze wydaje nam się za krótka. Ale spójrz na to z innej strony. Gdybyś położył się spać wcześniej i rozpoczął kolejny dzień w pełni wyspany, Twoja produktywność z pewnością by wzrosła. Wyspani mamy więcej energii do działania i jesteśmy w stanie lepiej organizować czas. Łatwiej będzie Ci też radzić sobie ze stresem.

Pamiętaj, że jesień to czas odpoczynku i układania się do zimowego snu. Oczywiście codzienność nie daje nam przestrzeni na to, by podarować sobie całkowitą jesienną hibernację, ale dając sobie więcej czasu na sen zrobisz dla siebie coś naprawdę dobrego. Pamiętaj, że dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu, by w pełni się zregenerować.

pug covered with blanket on bedspread

 

6. Wykorzystaj 14 października dla siebie!

Podaruj ten dzień w pełni sobie. To naprawdę Twój dzień! Nie planuj więc wtedy obowiązków domowych, nie załatwiaj zaległych spraw. Zwolnij. Idź na spacer, wyłącz powiadomienia z telefonu, usiądź i napij się ulubionej kawy lub herbaty. Zrób coś, co daje Ci przyjemność. Niech Twoim priorytetem będzie odpoczynek. Możesz umówić się w tym dniu ze znajomymi z pracy, ale pod jednym warunkiem - nie rozmawiajcie wtedy o pracy! Wybierzcie się wspólnie na kolację, na jogę, a może do kina lub teatru? 

person wearing gray sock standing on stairs


Powiązane tematy

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Polecane