Wszystkie dzieci uwielbiają mikołajki. Czekają na ten dzień cały rok! Mamy dla Was kilka ciekawostek o tym wyjątkowym dniu, które sprawią, że mikołajkowe lekcje będą dla dzieci równie ekscytujące, jak prezenty. 

Ciekawostki o Świętym Mikołaju

  1. Święty Mikołaj był biskupem Miry, który oddał cały swój majątek potrzebującym. Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny i już od najmłodszych lat wyróżniał się troską o innych.  Podobno, gdy dowiedział się, że jeden z jego wiernych z powodu braku pieniędzy musiał sprzedać swoje córki, biskup Mikołaj wrzucił do jego domu przez komin woreczek z pieniędzmi. 6 grudnia to dzień śmierci biskupa z Miry.

    Święty Mikołaj
  2. Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku.

  3. Jest najpopularniejszym niebiblijnym świętym.

  4. To nieprawda, że Mikołaj ma tylko 24 godziny, by odwiedzić wszystkie dzieci. Dzięki zmianie czasu w strefach czasowych ma ich aż” 31.

  5. Nie zawsze Mikołaj nosił czerwony kubraczek. Dawniej Mikołaj przedstawiany był jako mężczyzna w zielonym lub wielokolorowym stroju, lub przebraniu biskupa. Jego obecny wygląd zawdzięczamy firmie Coca-cola, która nadała mu kostium w czerwono-białych barwach.

  6. Wszyscy znamy Rudolfa, jednak poza nim sanie Mikołaja ciągnie jeszcze 8 innych reniferów: Fircyk, Pyszałek, Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Tancerz, Złośnik i Profesorek.

    Sanie mikołaja

  7. Listy do Świętego Mikołaja grzeczne dzieci mogą wysyłać do Rovaniemi w Finlandii na adres
    Santa Claus, Arctic Circle,
    96930 Rovaniemi, Finlandia

  8. By zapakować prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci, Mikołaj potrzebuje aż 2,57 miliona kilometrów papieru pakunkowego.

  9. Poza reniferami Mikołajowi pomagają też magiczne elfy, które bardzo często odwiedzają dzieci, by sprawdzić, czy dobrze się zachowują. Udało ci się kiedyś jakiegoś zauważyć?

  10. Sanie Świętego Mikołaja wraz z prezentami dla wszystkich grzecznych dzieci powinny ważyć ok. 400000 ton. Gdyby nie jego magiczna moc, Mikołaj potrzebowałby 360000 reniferów do ciągnięcia sań.

prezent od Mikołaja

 

„Mikołajkowe” tradycje w innych krajach

Finlandia: Fińskie dzieci odwiedza Joulupukki, które mieszka w Rovaniemi w okolicach koła podbiegunowego.

Holandia: W Holandii dzieci wyczekują Sinterklaasa, który przybywa w ostatnią sobotę listopada i przemierza ulice na białym koniu. Wypytuje on wszystkich, czy byli grzeczni, a jeśli tak, to 5 grudnia mogą oni szukać ukrytych przez niego w różnych miejscach prezentów.

Włochy: Włosi wierzą w czarownice La Befanę, która szuka po świecie dzieciątka Jezus. 6 stycznia rozrzuca prezenty po domach w nadziei, że w którymś z nich będzie mały Jezusek. Dla czarownicy dzieci zostawiają na stole owoce cytrusowe i kieliszek wina. 

Hiszpania: Zamiast Mikołaja, do hiszpańskich dzieci 6 stycznia przychodzą Trzej Królowie, czyli Los Reyes Magos. Przed snem, grzeczne dzieci zostawiają marchewki dla głodnych wielbłądów, na których królowie podróżują. 

Niemcy: Niemieckim odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Knecht Ruprecht, brzydki pan z długim nosem. Zakrada się do domów przez komin i zostawia prezenty w kolorowych skarpetach lub na parapecie. 

Rosja: W Noc Sylwestrową rosyjskie dzieci odwiedza Dziadek Mróz odziany w błękitne lub srebrne szaty oraz futrzaną czapkę. Wiele dzieci w Polsce zamiast Mikołaja, odwiedza Dziadek Mróz.

Dania: Duńskie dzieci Mikołaj, lub raczej Julemanden, odwiedza 24 grudnia i nie na saniach, tylko na helikopterze! W noc przed wigilią dzieci częstowane są małymi pączkami z cukrem pudrem lub konfiturami, lub ryżem na mleku z cynamonem.

Belgia: Belgijskie dzieci Mikołaj odwiedza aż 2 razy! 4 grudnia, by sprawdzić, czy były grzeczne, a jeśli były, to wraca do nich z prezentami 6 grudnia. Prezenty zostawiane są w przygotowanych na tę okazję butach. Przed snem, dzieci zostawiają na parapecie marchewki i sianko dla osiołka, na którym podróżuje Mikołaj. 

Islandia: Islandzkie dzieci mają prawdziwe szczęście, ponieważ dostają upominki codziennie przez 13 dni przed Bożym Narodzeniem! W ten czas ich domy odwiedzają psotne trolle, które uwielbiają płatać figle i podbierać różne przedmioty i jedzenie. Dzieci, by dostać od trolli prezent, zostawiają w butach potrzebne trollom przedmioty. Jeśli ktoś grzeczny nie był, to w butach odnajdzie ziemniaka. 

Szwecja: Dawniej Szwedzi wierzyli w małego krasnala Tomtena, który był ubrany w zielony lub szary kostium i pomagał w obowiązkach domowych. Obecnie Tomten znacznie urósł i wyglądem zupełnie przypomina znanego nam krnąbrnego pana z siwą brodą i w czerwonym stroju. 

Stany Zjednoczone: Mikołaj przywędrował do Stanów Zjednoczonych aż z Holandii. Ponieważ amerykanie nie potrafili poprawnie wymówić imienia Sinterklaas, stworzyli swojego własnego Santa Clausa. Również amerykańska firma Coca-Cola stworzyła doskonale wszystkim znany wizerunek Mikołaja, jaki starszego pana z dużym brzuchem, białą brodą i czerwonym kubraczku. 


Mikołajki

 

Do mikołajkowej lekcji możesz również wykorzystać nasze mikołajkowe prace plastyczne, mikołajkowe czytanie ze zrozumieniem, czy też mikołajkowe kodowanie!

Sprawdź też nasze wierszyki o Świętym Mikołaju :)