Banner

Czapka górnika do wykonania na barbórkę

Czapka górnika do wykonania na barbórkę


Tym razem zainteresowała nas Barbórka - święto górników. Czapka górnika z pióropuszem będzie więc idealna na tę okoliczność.

Czym jest sama Barbórka? Skąd się wzięło to święto i co oznacza? Obchodzona 4 grudnia Barbórka to święto górników, czyli wszystkich ludzi pracujących w kopalniach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Jej figurkę możemy znaleźć w każdym kościele, wielu domach czy kopalniach. Ponieważ została wybrana na patronkę górników, jej święto obchodzi się szczególnie na Górnym Śląsku oraz w innych rejonach górniczych.

Ciesząca się zachwytem wśród dzieci najbardziej znana jest czapka górnika z pióropuszem. Jej inna nazwa to "Czako". Dawniej spełniała rolę hełmu ochronnego. Pióropusz to symbol miotełki służącej do uprzątnięcia otworów strzałowych. Każdy jego kolor ma oddzielnie znaczenie: zielony oznacza członka nadzoru, czarny - zwykłego górnika, biały - sztygara, a czerwony - członka orkiestry.

Jeśli i Wy planujecie prace plastyczne dla dzieci na Barbórkę, przygotowaliśmy dla Was szablon czapki górnika. Załączyliśmy również wierszyk, bez którego święto górników nie może się obejść.

„W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka Górnik

świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.

Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.

Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.

A pojutrze- piece nasze
będą grzały na złość mrozom.

Co będzie potrzebne?

czapka-gornika

  • czarna kartka A3 z papieru technicznego,
  • kolorowe kartki do wykonania piór,
  • klej,
  • szablon,
  • wykałaczka do szaszłyków,
  • zszywacz,
  • taśma klejąca.
Sposób wykonania

Arkusz A3 przecinamy w połowie, a następnie zwijamy go w rulon i spinamy spinaczem. Wycinamy wszystkie żółte elementy z szablonu i odpowiednio przyklejamy na czapce. Pióropusz po wycięciu mocujemy do wykałaczki za pomocą taśmy i przyklejamy od środka do tyłu czapki.Pióra do czapki
Symbole na czapce

27 listopada 2016 Marta Brak komentarzy

Powiązane tematy

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która zostawi komentarz!

Zostaw Komentarz