Banner

Jak szybko ocenić zachowanie dzieci?

BRAWO
Udało Ci się znaleźć pisankę!
0 /70
Dowiedz się więcej

Jak szybko ocenić zachowanie dzieci?Przed rozpoczęciem pracy w szkole długo zastanawiałam się, jak wprowadzić dyscyplinę w klasie. Nie jestem zwolenniczką wpisywania uwag. Głównie dlatego, że gdy mamy ją wpisać więcej, niż jednej osobie, to zajmuje to stosunkowo dużo czasu. Poza tym, bardziej od karania niegrzecznych zależy mi na nagradzaniu tych grzecznych. Jak zatem połączyć jedno i drugie? Tutaj zrodził się pomysł z minkami. Każdego pierwszego dnia miesiąca dzieciaki dostają mini kalendarzyk z buźkami na każdy dzień miesiąca. Minki są „puste” – zdjęcie niżej – mają jedynie włosy i oczy.

Stworzyłam sobie skalę trzy stopniową. Wesołe, średnie i smutne. Rodzice na początku roku dostali legendę, co dana minka oznacza i czego od nich związku z nią oczekuję. Przykładowo, do minki smutnej można to sformułować tak „Dzisiaj nie wszystko było w porządku. Mimo licznych upomnień dziecko przeszkadzało w prowadzeniu lekcji. Konieczna rozmowa dyscyplinująca z dzieckiem i wyciągnięcie konsekwencji.”

 

undefined

To oczywiście tylko przykład, każdy może stworzyć swoją własną legendę i do tego zachęcam :) Jak na minki reagują dzieciaki? Te grzeczne pytają z niecierpliwością „kiedy Pani da nam minki?”, natomiast Ci, którym zdarzyło się coś przeskrobać pytają z nadzieją „Na jaką minkę dzisiaj zasłużyłem?”.

Nie ukrywam, że klucz do sukcesu to współpraca z rodzicami – jeśli oni nie wyciągają konsekwencji (zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych), to żaden system nie będzie miał sensu. Moi rodzice pod tym względem są niezastąpieni. Dzieci same mi się chwalą, bądź skarżą, co im grozi za jaką minkę :) Na chwilę obecną jestem z tego systemu bardzo zadowolona i myślę, że będzie mi jeszcze długo służył, dlatego zachęcam do jego używania! :)

Przygotowaliśmy dla was minki na najbliższy semestr (miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzien oraz styczeń) w dwóch wersjach- dla dziewczynek i chłopczyków :) Wszystkie pliki są do pobrania w jednej paczce :)


02 lutego 2021 wczesnoszkolni.pl

Powiązane tematy