Banner

Jak szybko ocenić zachowanie dzieci?

Jak szybko ocenić zachowanie dzieci?


Przed rozpoczęciem pracy w szkole długo zastanawiałam się, jak wprowadzić dyscyplinę w klasie. Nie jestem zwolenniczką wpisywania uwag. Głównie dlatego, że gdy mamy ją wpisać więcej, niż jednej osobie, to zajmuje to stosunkowo dużo czasu. Poza tym, bardziej od karania niegrzecznych zależy mi na nagradzaniu tych grzecznych. Jak zatem połączyć jedno i drugie? Tutaj zrodził się pomysł z minkami. Każdego pierwszego dnia miesiąca dzieciaki dostają mini kalendarzyk z buźkami na każdy dzień miesiąca. Minki są „puste” – zdjęcie niżej – mają jedynie włosy i oczy.

Stworzyłam sobie skalę trzy stopniową. Wesołe, średnie i smutne. Rodzice na początku roku dostali legendę, co dana minka oznacza i czego od nich związku z nią oczekuję. Przykładowo, do minki smutnej można to sformułować tak „Dzisiaj nie wszystko było w porządku. Mimo licznych upomnień dziecko przeszkadzało w prowadzeniu lekcji. Konieczna rozmowa dyscyplinująca z dzieckiem i wyciągnięcie konsekwencji.”

undefined

To oczywiście tylko przykład, każdy może stworzyć swoją własną legendę i do tego zachęcam :) Jak na minki reagują dzieciaki? Te grzeczne pytają z niecierpliwością „kiedy Pani da nam minki?”, natomiast Ci, którym zdarzyło się coś przeskrobać pytają z nadzieją „Na jaką minkę dzisiaj zasłużyłem?”.

Nie ukrywam, że klucz do sukcesu to współpraca z rodzicami – jeśli oni nie wyciągają konsekwencji (zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych), to żaden system nie będzie miał sensu. Moi rodzice pod tym względem są niezastąpieni. Dzieci same mi się chwalą, bądź skarżą, co im grozi za jaką minkę :) Na chwilę obecną jestem z tego systemu bardzo zadowolona i myślę, że będzie mi jeszcze długo służył, dlatego zachęcam do jego używania! :)

Przygotowaliśmy dla was minki na najbliższy semestr (miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzien oraz styczeń) w dwóch wersjach- dla dziewczynek i chłopczyków :) Wszystkie pliki są do pobrania w jednej paczce :)ch-grudzien.pdf
ch-listopad
ch-pazdziernik
ch-styczen
ch-wrzesien
dz-grudzien
dz-listopad
dz-pazdziernik
dz-styczen
dz-wrzesien
legenda

22 lutego 2016 Marta 12 komentarzy

Powiązane tematy

Komentarze

Sylwia Popowicz | 03 lutego 2019 o 23:11 Odpowiedz
witam !| Czy jest wersja dla przedszkolaków>?:)
ela | 20 listopada 2017 o 20:51 Odpowiedz
Panie Maćku, również bardzo proszę o kalendarzyk z minkami do przedszkola.<br /> Dziękuję i pozdrawiam serdecznie całą ekipę wczesnoszkolnych ?
Maciek | 20 listopada 2017 o 21:14
Witam, proszę się do nas odezwać na Facebooku, na pewno pomożemy a będzie to szybszy sposób wymiany wiadomości ?
Ewa | 01 września 2017 o 20:24 Odpowiedz
Świetne ? W poniedziałek zaczynam dopiero swoją przygodę w szkolnictwie wyższym klasie 1 czy mogę prosić o resztę legendy?
Alex | 02 października 2016 o 17:08 Odpowiedz
Pobrałam, drukuję, wprowadzam od jutra ? pozdrawiam!
Alicja | 23 września 2016 o 14:10 Odpowiedz
U mnie jest podobnie, ale zamiast minek dzieci dostają różowy dzień gdy wydarzyło się coś super – przyniosły coś do kącika przyrody, rozwiązały super dodatkowe zadanie albo coś innego wartego pochwalenia, zielony dzień – wszystko było ok, no i czarny dzień – wiadomo o co chodzi ? pod koniec każdego miesiąca zbieram kalendarze i liczę punkty – 1pkt za zielony, 2 pkt za różowy, -1 za czarny, jeśli dziecka nie było w szkole lub był wolny dzień – żółty – 0pkt. Nagroda jet na koniec roku – książka i dyplom „Uczeń na medal” – jak dotąd sprawdza się doskonale! Pozdrawiam
Basik | 13 września 2016 o 21:04 Odpowiedz
Dziękuję za pomoc. Chętnie skorzystam.
Alex | 13 września 2016 o 20:47 Odpowiedz
Dopiero dzisiaj odkryłam ten post. Minki pobieram- spróbuję je wykorzystać. Dziękuję.
T | 13 września 2016 o 17:53 Odpowiedz
Dużo lepsza jest samoocena i jej weryfikacja przez nauczyciela. Tradycyjny sposób myślenia – kary i nagrody.
Anna | 13 września 2016 o 17:52 Odpowiedz
Czysty behawioryzm, jestem na NIE. Warto poczytać o ocenianiu i komentarzu kształtującym (np. autorstwa dr G. Szyling).
Monika | 10 sierpnia 2016 o 17:04 Odpowiedz
Bardzo fajny system oceniania zachowania ? A czy można prosić o taki szablon do przedszkola? Byłabym bardzo wdzięczna ?
Maciek | 11 sierpnia 2016 o 10:36
Oczywiście! Proszę o przesłanie w jaki sposób według Pani powinien wyglądać taki szablon na adres kontakt@wczesnoszkolni.pl ?

Zostaw Komentarz