Wczesnoszkolne szyfrowanie – szyfr „czekoladka”

Ostatnio gdy przygotowywałem kodowanie dla dzieci przypomniałem sobie o szyfrowaniu, którym bawiłem się jako Zuch 🙂 Moim zdaniem jest to świetna odskocznia od kodowania i urozmaicenie zajęć mających na celu wprowadzenie do zajęć informatycznych – pisania algorytmów!

Zabawa jest bardzo prosta. Dzieci dostają klucz, którym w tym przypadku jest tak zwana „czekoladka” (szyfr ramowy).

Jest to bardzo prosta zabawa dla dzieci, polegająca zastąpieniem danej litery jej obrazkiem z kropką przedstawiającą jej pozycję w kluczu. Tego rodzaju szyfrowanie ogranicza się do przekopiowania fragmentu obramowania, w którym znajduje się szyfrowana litera, oraz zaznaczenia kropką miejsca, w którym powinna znajdować się litera.

Zaproponowany przez nas klucz ma wszystkie litery alfabetu (bez polskich znaków) zamieszczone w ich kolejności alfabetycznej. W późniejszym etapie, jak tylko dzieci będą się sprawnie poruszać po kluczu można w dowolny sposób zmienić ich kolejność. W takim przypadku osoba nie posiadająca prawidłowego klucza nie będzie w stanie odszyfrować wiadomości.

Na przygotowanej karcie pracy znajduje się klucz, przykłady szyfrowania, jego graficzne przedstawienie oraz bardzo proste zadanie matematyczne do wykonania 🙂

Pliki do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge