Czapka górnika do wykonania na barbórkę

czapka-gornika-2

Tym razem zainteresowała nas Barbórka – święto górników. Czapka górnika z pióropuszem będzie więc idealna na tę okoliczność.

Czym jest sama Barbórka? Skąd się wzięło to święto i co oznacza? Obchodzona 4 grudnia Barbórka to święto górników, czyli wszystkich ludzi pracujących w kopalniach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Jej figurkę możemy znaleźć w każdym kościele, wielu domach czy kopalniach. Ponieważ została wybrana na patronkę górników, jej święto obchodzi się szczególnie na Górnym Śląsku oraz w innych rejonach górniczych.

Ciesząca się zachwytem wśród dzieci najbardziej znana jest czapka górnika z pióropuszem. Jej inna nazwa to „Czako”. Dawniej spełniała rolę hełmu ochronnego. Pióropusz to symbol miotełki służącej do uprzątnięcia otworów strzałowych. Każdy jego kolor ma oddzielnie znaczenie: zielony oznacza członka nadzoru, czarny – zwykłego górnika, biały – sztygara, a czerwony – członka orkiestry.

Jeśli i Wy planujecie prace plastyczne dla dzieci na Barbórkę, przygotowaliśmy dla Was szablon czapki górnika. Załączyliśmy również wierszyk, bez którego święto górników nie może się obejść.

„W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka
Górnik świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.
Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.
 
Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.
A pojutrze- piece nasze
będą grzały na złość mrozom.

Napisane przez
Więcej od Marta

Kolejna część zabawy czytelniczej

W pierwszej klasie wprowadziłam swoim uczniom wieżę czytelniczą, która potem została przerobiona...
Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge