Czapka górnika do wykonania na barbórkę

czapka-gornika-2

Tym razem zainteresowała nas Barbórka – święto górników. Czapka górnika z pióropuszem będzie więc idealna na tę okoliczność.

Czym jest sama Barbórka? Skąd się wzięło to święto i co oznacza? Obchodzona 4 grudnia Barbórka to święto górników, czyli wszystkich ludzi pracujących w kopalniach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Jej figurkę możemy znaleźć w każdym kościele, wielu domach czy kopalniach. Ponieważ została wybrana na patronkę górników, jej święto obchodzi się szczególnie na Górnym Śląsku oraz w innych rejonach górniczych.

Ciesząca się zachwytem wśród dzieci najbardziej znana jest czapka górnika z pióropuszem. Jej inna nazwa to „Czako”. Dawniej spełniała rolę hełmu ochronnego. Pióropusz to symbol miotełki służącej do uprzątnięcia otworów strzałowych. Każdy jego kolor ma oddzielnie znaczenie: zielony oznacza członka nadzoru, czarny – zwykłego górnika, biały – sztygara, a czerwony – członka orkiestry.

Jeśli i Wy planujecie prace plastyczne dla dzieci na Barbórkę, przygotowaliśmy dla Was szablon czapki górnika. Załączyliśmy również wierszyk, bez którego święto górników nie może się obejść.

„W kopalni” – wiersz Tadeusza Kubiaka
Górnik świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.
Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.
 
Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.
A pojutrze- piece nasze
będą grzały na złość mrozom.

Napisane przez
Więcej od Marta

Patriotyczna krzyżówka

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada. To niewątpliwie ciężki do wytłumaczenia dzieciom...
Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge